9. Sınıf Din Kültürü 4. Ünite: Kavramlar ve Anlamları

0

Adet

Toplumda uzun süredir devam eden ve kuşaktan kuşağa geçen gelenek ve göreneklerdir. Adetler toplumun kültürünü, kimliğini ve yaşam şeklini gösterir.

Adalet

Herkesin hakkını vermek, hak ve sorumlulukları eşit paylaşmak, haksızlığa karşı çıkmak demektir. Adalet Allah'ın (c.c.) çok sevdiği bir erdemdir.

Hikmet

Bilgiyi doğru şekilde kullanmak, işleri en güzel ve en uygun şekilde yapmaktır. Hikmet Allah'ın (c.c.) kullarına bahşettiği bir nimettir.

İffet

Cinsel arzuları denetlemek, namuslu ve ahlaklı olmaktır. İffet hem erkekler hem de kadınlar için geçerli bir erdemdir.

Şecaat

Cesaret, yiğitlik, kahramanlık demektir. Şecaat insanın kendisine, ailesine, vatanına ve dinine karşı görevlerini yapmak için gösterdiği cesarettir.

Gençlik

İnsanın hayatının en verimli, en dinamik ve en sorumluluk sahibi dönemidir¹. Gençlik dönemi aynı zamanda kişiliğin oluştuğu, değerlerin kazanıldığı ve geleceğin şekillendiği bir dönemdir.

Değer

Bir şeyin önemli, yararlı, güzel veya doğru olduğunu düşündüğümüz ölçüttür. Değerler insanın davranışlarını, tercihlerini, tutumlarını ve yargılarını etkiler.

Ahlak

İnsanın iyi ve kötü olarak nitelendirdiği davranışları belirleyen kurallar bütünüdür¹. Ahlak insanın kendisiyle, başkalarıyla ve çevresiyle olan ilişkilerini düzenler.

Erdem

İnsanın ahlaki değerlere uygun davranışlar sergilemesi ve bu davranışları alışkanlık haline getirmesidir. Erdemli insan iyiyi ve doğruyu yapmak için çaba gösterir, kötülükten ve yanlıştan uzak durur.

Vicdan

İnsanın yaptığı veya yapacağı işin iyi mi kötü mü olduğunu anlamasını sağlayan içsel duygudur. Vicdan insanın kendisiyle hesaplaşmasını, pişmanlık veya memnuniyet duymasını sağlar.

Sorumluluk

İnsanın yaptığı veya yapması gereken işlerden dolayı hesap verme durumudur. Sorumluluk insanın kendisine, ailesine, topluma ve Allah'a (c.c.) karşı yerine getirmesi gereken görevlerdir.

Yorum Gönder

0Yorumlar

Görüşlerinizi yoruma yazabilir misiniz?

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Tamam Anladım!) #days=(20)

Web sitemiz deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Şimdi kontrol et
Ok, Go it!

Online eğitimde en kapsamlı kaynak